Úvod
Jako téma mé maturitní práce jsem si zvolila sérii obrazů, které mají napodobovat umění různých světových, většinou starověkých kultur. Namalovala jsem tak tři obrazy, přičemž každý obraz představuje umění jiného národa, ale zároveň všechny obrazy spojuje jedno stejné téma. Vybrala jsem si tedy pět rozdílných kultur z celého světa, které jsou všem známé a mají svůj specifický, nezaměnitelný způsob zobrazení různých věcí, zvířat a lidských postav. V tomto případě šlo o starověkou Indii, egyptské umění, umění amerických národů - konkrétně národa Aztéků a umění starověké Číny a Řecka, které však zůstaly hlavně z časových důvodů pouze ve formě návrhů.
Inspirace
Tato myšlenka, zobrazit umění z různých koutů světa, má základ už v mé předchozí práci. V kvartě jsme dělali projekt, kdy jsme měli za úkol pomalovat dveře na školní toalety. Já jsem tehdy pomalovala dveře motivy mixtéckého umění a v jejich stylu jsem zobrazila běžné školní věci, učitele či žáky. Když jsem tak letos přemýšlela, jaké téma si zvolím pro svoji maturitní práci, vzpomněla jsem si na tento projekt a rozhodla jsem se na to volně navázat.
Hlavní motiv
Když už jsem měla rozhodnuto, které kultury stojí za to v mé práci využít, vyvstala otázka, co vlastně zobrazím. Chtělo to nějaký spojovací prvek, který by se objevil v každém obraze, a tak by bylo možné jednotlivé styly zobrazení mezi sebou porovnat. Důležité bylo, aby se na obrazu objevili hlavně postavy. Zkoumala jsem proto, jaký typ postav bývá nejčastěji zobrazován, a došla jsem k názoru, že nejlepší bude zobrazit vždy nějaké božstvo. Náboženství hraje důležitou roli v téměř každé kultuře a bohové se tak stávají častým námětem pro malby.
Průzkum
Bohové jsou však v různých náboženstvích zcela odlišní, některá náboženství vyznávají boha jednoho, jiná zase desítky různých bohů, kteří jsou však nám, středoevropanům, zcela neznámí a vzdálení. Dalším úkolem tedy bylo vymyslet, jakou podobu těmto bohům dát, a to tak, aby to bylo aktuální i pro dnešního diváka. Rozhodla jsem se tedy uspořádat jakousi anketu a zeptala jsem pár kamarádů a spolužáků, co oni považují za boží. Přesně úkol zněl, ať napíší pět božích lidí a pět božích věcí, přičemž by o tom neměli příliš dlouze přemýšlet, ale napsat spíš to, co je v dané chvíli napadne. Nakonec jsem dostala odpovědi od 23 lidí a získala jsem tak dostatečné množství materiálu na realizaci mé práce. Nyní jsem tedy začala tvořit návrhy a snažila se vždy do obrazu zakomponovat co nejvíce motivů vycházejících z mého průzkumu. Některé motivy jsou zřejmé na první pohled, jiné bez mého výkladu lze jen těžko pochopit, některé motivy se kvůli své přílišné abstraktnosti v mé práci neobjevily vůbec. Snažila jsem se však, aby se zde objevil vždy alespoň jeden motiv od každého respondenta, což se mi nakonec podařilo.
Realizace
Po dokončení návrhů jsem přistoupila k samotné realizaci obrazů. Obrazy jsou namalovány na sololitovou desku akrylovými barvami, případně jsou obrysy motivů obtaženy černým fixem. Původně jsem měla v plánu namalovat všech pět obrazů, avšak výroba jednoho obrazu trvala déle, než jsem si představovala, tudíž jsem se rozhodla namalovat pouze tři obrazy a zbylé dva zůstaly jen jako návrhy. Nejsnadněji se maloval aztécký obraz, se kterým jsem měla již zkušenosti z mé předchozí práce a styl Aztéků jsem už měla takříkajíc v ruce. Naopak nejkomplikovanější bylo zobrazit indické umění, jelikož malby starověkých Indů byly velmi složité a detailní, tudíž mi práce na tomto obrazu zabrala nejvíce času.
Způsoby zobrazování
Egypt
Postavy byly malovány částečně z profilu a částečně z ánfasu. Hlava a tvář byly malovány z profilu, stejně tak jako nohy, přičemž jedna jakoby vykračovala vpřed. Téměř vždy vykračovala ven noha, která byla vzdálenější od diváka, aby tak byla vidět pánev, která je sídlem plodnosti. Pánev se vždy zachycovala z tříčtvrtečního profilu. Zepředu bylo pak zobrazováno oko a ramena. Svůj systém mělo také uspořádání barev a každá barva měla svoji symboliku. Například jasná žlutá byla barvou věčnosti, představovala zlato, ze kterého se skládala těla bohů. Černá symbolizovala barvu úrodné půdy, naopak červená byla barvou neúrodné, suché pouště. Zelená barva znamenala svěžest a mládí a bílá byla barvou úsvitu. Barevně odlišení byli v Egyptě i muži a ženy. Zatímco ženy byly malovány světlou žlutí, mužské tělo bylo zbarveno do hnědočervena.
Aztékové
Aztékové měli velmi specifický způsob zobrazování. Nejčastěji zobrazovali právě bohy, ale také např. válečníky vydávající se do boje. Bohové měli často připomínat nějaké zvíře a byly poskládány z různých ostrých a hranatých tvarů. Aztékové používali velmi jasné a živé barvy. Já sama jsem se inspirovala hlavně kodexem Borgia, což je asi nejznámější rukopis, který vznikl ještě před příjezdem Španělů a jedná se v podstatě o aztécký kalendář.
Indie
Nejkrásnější indické malby můžeme najít v buddhistickém jeskynním komplexu Adžanta. Zde můžeme nalézt nástěnné malby znázorňující výjevy z Buddhova života. Malby jsou velmi detailní, půvabné, vážné a smyslné, často mají i erotický podtext. Často se na nich objevují postavy mužů, žen, nebeských tanečníků a hudebníků nebo démonů. Okolí je často vyplněno stromy, květinami, zvířaty a ovocem.
Starověké Řecko
Z řeckého výtvarného umění se dochovaly hlavně malby na keramických nádobách, které byly zobrazovány ve dvou stylech. Starší byl styl černofigurový, kdy se na keramiku zobrazily černé postavy a detaily se proškrabávaly do světlejší spodní vrstvy. Mužské postavy byly celé černé, avšak těla ženských postav byla bílá. Později vznikl červenofigurový styl, kdy se naopak na černém pozadí zobrazovaly červené postavy a detaily byly domalovávány štětečkem, což umožnilo propracovat malbu do větší detailnosti.
Čína
Po pádu dynastie Chan se do Číny rozšířil z Indie buddhismus a tak začaly vznikat náboženské obrazy s buddhistickými výjevy. Čínská ikonografie se však rychle začala od indické značně odlišovat. Čínské postavy jsou protáhlejší, tváře se zjemnily, oční víčka se přivřela a rty se začaly mysticky pousmívat.