DVOJÍ MOŽNOSTI
aneb
2 v 1
Terka
Projekt 2v1 se zabývá tím, že lze jeden kus oděvu nosit dvojím způsobem. Důležitou roli hrají kontrasty – MASKULINNÍ x FEMINNÍ nebo JEDNODUCHÝ x RAFINOVANÝ. Záměrně jsem vymýšlela modely, které budou působit jako by nebyly jeden a ten samý kus oblečení, abych zdůraznila velkou variabilitu. Nápad vznikl pomocí moodboardu – myšlenkové mapy, kde jsem zaznamenávala vše, co mě k danému tématu napadlo. Své asociace k jednotlivým modelům jsem ztvárnila pomocí obrázků, které ve mně evokují daný model. První část práce tvořilo přemýšlení nad tématem jako celkem a hledání inspirace, své myšlenky jsem si zaznamenávala a tvořila z nich moodboard. Chtěla jsem, aby v jednotlivých oděvních realizacích vynikly kontrasty, takže jsem tvořila z kalika (bavlněná tkanina), ze kterého jsem tvarovala oděv na krejčovskou figurínu. Při práci s látkou jsem si začala uvědomovat, kolik různých možností nám poskytuje třeba jen obyčejná sukně, kalhoty nebo kabát. Zvolila jsem právě tyto 3 typy oblečení, ke kterým poté vznikla jejich druhá forma. U všech 3 kusů jsem pracovala jen s daným kusem oblečení a jinak ho tvarovala. Přidávala jsem pouze doplňky, jako například pásek. Má práce má představovat návrhy skutečných oděvů. Reálnou podobu oděvů jsem zaznamenala do návrhů na moodboardu. Zamýšlela jsem se hlavně nad barevností a materiálem.
Téma
Nejprve jsem přemýšlela nad tím, co bych chtěla vytvářet a postupně jsem si hledala cestu k nějakému z témat. Téma dvojí možnostinakonec moji práci posunuly jiným směrem. Když jsem přemýšlela, jak toto téma vytyčit ve své práci, napadly mě genderové rozdíly, které byly a stále jsou ve společnosti patrné. Ve své práci jsem si vyzkoušela, že jeden kus oblečení/látky mohou nosit obě pohlaví a po každé je výsledek zcela jiný, avšak jedná se pořád o stejný oděv. Další asociace, která mě napadla k tomuto tématu, byl celek a jeho část, z čehož také vychází mé inspirační obrázky, které mě ovlivnily nejen, co se týče nápadu, ale i tvarů a forem.
Postup práce
Práce se skládá ze 3 oděvů zpracovaných do 6 různých modelů. První oděv je sukně – jednoduchý, typicky dámský typ oděvu. Řekla bych, že v jistém smyslu symbolizuje ženství, co se týče módy a oblékání (žena bývá často zobrazena v sukni či v šatech). 2 forma sukně je halenka, která především zezadu působí jako frak, což je naopak maskulinní prvek. Sukně i frak jsou spíše vznešenější oděvy, které si asociujeme s různými událostmi na úrovni a také si představíme typický společenský oděv.
Druhý oděv jsou kalhoty spojené se sukní. Tento model představuje návrat k ženství, kdy jsou kalhoty zakryty sukní. Připadá mi jako harmonické spojení maskulinních a feminních prvků v odívání. Když sukni zvednu, vznikne z ní vrchní díl overalu. Podle mě overal přináší do ženského večerního oblékání maskulinní prvky. Dříve se ženy oblékaly převážně do sukní a šatů, ale dnes už nikoho nepřekvapí, když se žena večer oblékne do elegantního kalhotového kostýmu či overalu.
Třetí oděv se mění pouhým otočením stran. Z jedné strany vidíme dlouhý mohutný kabát, který je typičtější pro muže. Když ale oděv oblékneme opačně, spatříme elegantní dámské šaty, u kterých jsem páskem zdůraznila dámský pas. Zatímco kabát nemá určitý tvar, je rovný a nezdůrazňuje (skoro až potlačuje) ženské křivky.